WZÓR oświadczenia dorosłych domowników o wyrażeniu zgody na SDE
Wymogiem formalnym niezbędnym do udzielenia skazanemu zezwolenia na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego jest występowanie warunków technicznych pozwalających na wykonywanie tego dozoru, a także uzyskanie zgody osób pełnoletnich zamieszkujących wspólnie ze skazanym na wykonywanie SDE oraz przeprowadzanie przez podmiot dozorujący czynności kontrolnych.
Od dnia 1 stycznia 2023 roku o dozór elektroniczny może ubiegać się skazany wobec którego orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą 1 roku i 6 miesięcy, a także skazany wobec którego orzeczono karę w wymiarze niższym niż 3 lata i któremu do odbycia w zakładzie karnym pozostała część tej kary w wymiarze nie większym niż 6 miesięcy (a nie zachodzą warunki określone w przepisie art. 64 § 2 k.k.). Szerzej na temat zmian w zakresie możliwości ubiegania się o tzw. „bransoletę” przeczytacie Państwo w artykule zamieszczonym na blogu Kancelarii https://adwokat-kaliszolszak.pl/jak-napisac-wniosek-o-dozor-elektroniczny/.
Mimo istotnych zmian, jakie wprowadziła nowelizacja kodeksu karnego wykonawczego, dorośli domownicy zamieszkujący wspólnie ze skazanym w dalszym ciągu są zobowiązani do złożenia oświadczenia o wyrażeniu zgody na odbywanie przez skazanego kary w tym systemie, a także przeprowadzanie przez podmiot dozorujący czynności kontrolnych.
Warunkiem rozpoczęcia dozoru stacjonarnego (tzw. „bransolety”) jest zatem złożenie takiego oświadczenia do sądu penitencjarnego albo komisji penitencjarnej (w zależności od tego, który organ będzie właściwy do rozpoznania danej sprawy). Ustawodawca nie określił trybu składania pisemnej zgody przez dorosłych domowników zamieszkujących wspólnie ze skazanym. Jeżeli wniosek składa skazany, jego obrońca, prokurator, czy też sądowy kurator zawodowy oświadczenie dorosłego domownika powinno stanowić załącznik do wniosku o udzielenie SDE.
Złożenie wniosku bez wymaganego oświadczenia może skutkować pozostawieniem go w aktach sprawy bez rozpoznania. W związku z tym, że brak zgody właściwych osób stanowi brak formalny, ewentualne rozstrzygnięcie w przedmiocie pozostawienia go bez rozpoznania powinno poprzedzać wezwanie do usunięcia tego braku.
Niemniej tego rodzaju braki wydłużają nam czas trwania postępowania, a z uwagi na możliwość zatrzymania i doprowadzenia skazanego do zakładu karnego celem odbywania kary pozbawienia wolności, w jego interesie jest, aby postępowanie wykonawcze w przedmiocie SDE zostało przeprowadzone, jak najszybciej.
Pamiętajmy, że zgodnie z nowym brzmieniem przepisu art. 79 k.k.w. od dnia 1 stycznia 2023 roku zasadą jest wydawanie przez sąd w każdym przypadku polecenia zatrzymania i doprowadzenia do aresztu śledczego każdego skazanego na karę pozbawienia wolności, bez uprzedniego wzywania skazanego do stawienia się w wyznaczonym terminie w areszcie śledczym. Oznacza to, że aktualnie sąd nie wysyła do skazanego nakazu stawienia się do odbycia kary – tzw. „biletu”.
Poniżej aktualny wzór oświadczenia dorosłych domowników, który należy załączyć do wniosku o udzielenie zezwolenia na odbywanie kary pozbawienia wolności
w systemie dozoru elektronicznego.
Jeżeli macie Państwo jakieś pytania, wątpliwości, potrzebujecie pomocy przy sporządzeniu stosownych wniosków, czy też reprezentacji przed sądem wykonawczym zapraszam do kontaktu.
adwokat Izabela Kalisz-Olszak
- adwokat
- adwokatkarny
- adwokatlublin
- aresztlublin
- bransoleta
- dozórelektroniczny
- dozórelektronicznylublin
- dozórlublin
- jaknapisaćwniosekodozórelektroniczny
- jakprzywrócićodróbki
- jakprzywrócićpracespołeczne
- kkw
- kodekskarnywykonawczy
- oświadczeniedomownikówsde
- sdelublin
- skazany
- tymczasowoaresztowany
- wniosekosde
- wzóroświadczeniasde
- zmianydozórelektroniczny