Jak usunąć dane z Krajowego Systemu Informacyjnego Policji?
Zatarcie skazania, a usunięcie danych z bazy KSIP
Zatarcie skazania i usunięcie wpisów w Krajowym Rejestrze Karnym (KRK) nie oznacza, że dane te automatycznie zostały wykreślone z Krajowego Systemu Informacyjnego Policji (KSIP). Informacje o przeszłości kryminalnej zawarte w bazie KSIP niejednokrotnie powodują utrudnienia dla skazanego, już po zatarciu skazania, uniemożliwiając mu chociażby podjęcie pracy w służbach mundurowych, czy wystąpienie z wnioskiem o wydanie pozwolenia na broń do celów kolekcjonerskich lub sportowych.
Krajowy System Informacyjny Policji
Krajowy System Informacyjny Policji jest zestawem zbiorów danych, w których przetwarza się informacje, w tym dane osobowe, w związku z realizacją zadań ustawowych Policji.
Celem przetwarzania tych danych, zgodnie z ustawą o Policji jest m.in. ochrona życia i zdrowia ludzi oraz mienia, ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego, wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców.
Dane osobowe skazanego są przetwarzane przez Policję w bazie KSIP w oparciu o przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 2018 roku o ochronie danych osobowych przetwarzanych w związku z zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości (dalej jako „u.o.d.o.z.p.”) oraz ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 roku o Policji (dalej jako „ustawa o Policji”).
Usunięcie danych z KSIP
Policja weryfikuje przetwarzane w KSIP dane osobowe na zasadach określonych w art. 16 u.o.d.o.z.p. Zgodnie z tym przepisem dane osobowe przetwarzane w KSIP weryfikuje się nie rzadziej niż co 10 lat od dnia ich zebrania, uzyskania, pobrania lub aktualizacji. Weryfikacja ma na celu sprawdzenie, czy istnieją dane, których dalsze przechowywanie jest zbędne. Zbędne dane usuwa się z bazy KSIP z zastrzeżeniem treści przepisu art. 17 u.o.d.o.z.p.
Z wnioskiem o usunięcie danych z KSIP należy wystąpić do Komendy Głównej Policji Wydziału Obsługi Informacyjnej Biura Wywiadu i Informacji Kryminalnych. W piśmie należy wskazać swoje żądania i uzasadnić, dlaczego naszym zdaniem usunięcie danych z bazy policyjnej jest zasadne. Wniosek jest wolny od opłat.
Jeżeli macie Państwo pytania, wątpliwości albo potrzebujecie pomocy przy sporządzeniu takiego wniosku zapraszam do kontaktu.
adwokat Izabela Kalisz-Olszak