Jak uzyskać zgodę na wyjazd dziecka za granicę? Czy rodzice wspólnie decydują o zagranicznych wakacjach małoletniego? Czy potrzebna jest zgoda obojga rodziców do wyrobienia paszportu dla dziecka?
Wyjazd dziecka za granicę, a władza rodzicielska
Przed nami dwa miesiące wakacji, a to z kolei wiążę się z planowaniem wyjazdów zagranicznych. Zdarza się, że rodzice żyjący w rozłączeniu nie mogą dojść do porozumienia w kwestii wyrażenia zgody na wyjazd dziecka za granicę, a także wyrobienia dla niego paszportu.
Musimy pamiętać o tym, że zgodnie z treścią przepisu art. 97 k.r.o. jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, to każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania. O istotnych sprawach dziecka, a niewątpliwie taką sprawą jest wyjazd dziecka za granice – rodzice rozstrzygają wspólnie. W przypadku braku porozumienia pomiędzy nimi wszelkie kwestie związane z istotnymi sprawami dziecka rozstrzyga sąd opiekuńczy.
Rodzice podejmują decyzje wspólnie także wtedy, kiedy jedno z nich ma ograniczoną władzę rodzicielską np. do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka.
Kiedy nie potrzebujemy zgody drugiego rodzica na wyjazd zagraniczny dziecka?
W świetle przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jeden z rodziców może wywieźć dziecko za granicę bez zgody drugiego rodzica, tylko w sytuacji, gdy drugi rodzic:
- został pozbawiony władzy rodzicielskiej nad dzieckiem na podstawie postanowienia sądu polskiego (art. 111 k.r.o.)
- ma zawieszoną władzę rodzicielską na mocy postanowienia sądu polskiego (art. 110 k.r.o.)
- ma ograniczoną władzę rodzicielską poprzez np. pozbawienia prawa do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka (art. 109 k.r.o.)
Paszport dla małoletniego
Co istotne zgodnie z treścią przepisu art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 13 lipca 2006 roku o dokumentach paszportowych na wydanie dokumentu paszportowego osobie małoletniej jest wymagana zgoda obojga rodziców, chyba że na podstawie orzeczenia sądu jeden z rodziców został pozbawiony władzy rodzicielskiej lub władza ta została ograniczona. W przypadku, kiedy jeden rodzic nie wyraża zgody na wyrobienie paszportu dla dziecka, zgodę taką zastępuje postanowienie sądu opiekuńczego rozstrzygające o istotnych sprawach dziecka.
adwokat Izabela Kalisz-Olszak