„I ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską…”, a przede wszystkim, „że nie opuszczę Cię, aż do śmierci”.
Nie zawsze zakończenie tej historii jest pozytywne, a życie pokazuje, że w czasie trwania związku małżeńskiego pomiędzy stronami dochodzi do coraz częstszych i większych konfliktów. Od problemów błahych po poważniejsze. Przyczyną rozwodu mogą być m.in. niezgodność charakterów, rutyna, nadużywanie przez któregoś z małżonków alkoholu, zdrada małżeńska, problemy finansowe, naganny stosunek do członków rodziny, czy też niedobór seksualny i impotencja.
Rozwód – konsekwencje
Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że rozwód pociąga za sobą konsekwencje prawne, emocjonalne oraz praktyczne. Nie powinniśmy podejmować tej decyzji pochopnie. Jeżeli na myśl o rozstaniu z małżonkiem przepełnia nas strach i pojawiają się wątpliwości to może warto skorzystać z pomocy specjalisty? Terapia indywidualna, czy też terapia małżeńska pozwoli nam uporać się z kryzysem w małżeństwie. Często zdarza się tak, że mimo podjętej terapii małżonkowie utwierdzają się tylko w przekonaniu, że rozwód jest najlepszym rozwiązaniem, ale rozmowa z terapeutą powoduje, że oswajamy się z tematem rozstania, a podejmowane przez nas decyzje są bardziej przemyślane.
Rozwód to rozwiązanie małżeństwa przez sąd, które staje się skuteczne z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego – mówiąc wprost od tego momentu małżeństwo stron przestaje istnieć.
Trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego
Przesłanką do orzeczenia rozwodu przez sąd jest zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. O zupełności rozkładu pożycia świadczy ustanie pomiędzy małżonkami więzi duchowych, fizycznych i gospodarczych. Z kolei przesłanka trwałości wiąże się z tym, że małżonkowie nie widzą żadnych szans na naprawienie relacji i powrót do wspólnego życia.
Od czego powinniśmy zacząć przygotowania do rozwodu? Przede wszystkim skonsultujmy się z adwokatem, który po zapoznaniu się z Państwa historią znajdzie najlepsze rozwiązanie Waszego problemu i przygotuje pozew o rozwód.
Gdzie złożyć pozew o rozwód?
Z pozwem o rozwód należy wystąpić do sądu, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania (jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym ma jeszcze miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu).
Co napisać w pozwie o rozwód?
W pozwie o rozwód powinniśmy szczegółowo wskazać, czego się domagamy. Przede wszystkim musimy określić, czy żądamy orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie, z orzeczeniem o wyłącznej winie którejś ze stron, z podziałem majątku, czy też bez.
Sytuacja się nieco komplikuje, kiedy małżonkowie posiadają małoletnie dzieci. W pozwie powinniśmy wskazać, jak chcemy uregulować kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską, czy też alimenty.
Jakie dokumenty są potrzebne do orzeczenia rozwodu?
Przede wszystkim potrzebujemy skróconego odpisu aktu małżeństwa (aktualnego, a więc wydanego nie później niż 3 miesiące przed wniesieniem pozwu o rozwód). Jeżeli małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci to koniecznym będzie także załączenie odpisów skróconych aktów urodzenia. Warto pomyśleć także o dokumentach (imiennych fakturach) wykazujących aktualny koszt utrzymania dzieci (szczególnie wtedy, kiedy wysokość alimentów pozostaje pomiędzy małżonkami sporna).
Ile kosztuje sprawa o rozwód?
Stała opłata od pozwu wynosi 600 złotych. Opłatę tę należy wnieść do właściwego sądu. W przypadku trudnej sytuacji majątkowej strona składająca pozew o rozwód może ubiegać się o zwolnienie od obowiązku uiszczania opłaty sądowej. Wniosek taki wraz z oświadczeniem o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania należy złożyć w sądzie rozpoznającym sprawę o rozwód.
Pamiętajmy jednak, że zgodnie z treścią przepisu art. 108 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych zwolnienie od kosztów sądowych nie zwalnia strony od obowiązku zwrotu kosztów procesu przeciwnikowi.
Adwokat Izabela Kalisz – Olszak